سؤالات متداول در خصوص آزمون و دوره کارشناسی ارشد سال « 1398 »

 1. مدرک سطح دو من هنوز کامل نیست؛ آیا می توانم در این آزمون ثبت نام کنم؟
  • بلی، لکن در صورت قبولی، ارائه مدرک سطح دو هنگام ثبت نام الزامی است. آخرین مهلت دریافت مدرک سطح دو توسط داوطلب، 31 /شهریور/ 98 می باشد.
 2. مدرک سطح دو دارم ولی کتبی پایه ده هنوز کامل نشده، آیا می توانم در آزمون ثبت نام کنم؟
  • بلی، ارائه مدرک سطح دو برای ثبت نام الزامی است و برای ارائه مدرک کتبی پایه ده (ویژه برادران)، به دانشجو فرصت لازم داده خواهد شد.
 3. آیا برای ثبت نام در آزمون، شفاهی پایه ده نیز لازم است؟
  • خیر، همانطور که در اطلاعیه پذیرش آمده، کتبی پایه ده (ویژه برادران) مورد ملاک است.
 4. طلاب سفیران هدایت، امکان ثبت نام در این آزمون را دارند؟
  • طلاب سفیران هدایت که تعهد تبلیغ یشان به طور کامل تمام شده و مدرک سطح دوی خود را (مورد تأیید مرکز مدیریت حوزههای علمیه) تحویل گرفته اند می توانند در این آزمون ثبت نام کنند. تبصره : طلاب سفیران هدایت که معدلشان بالای هجده است و مدرک سطح 2 آنها تا 31 /شهریور/ 98 صادر می شود، در صورتی که پیش از دفاع از پایان نامه )حداکثر 2 سال(، تعهد تبلیغ یشان به اتمام برسد نیز امکان ثبت نام در آزمون را خواهند داشت.
 5. آیا باید پس از ثبت نام اینترنتی مدارک خود را برای دانشگاه ارسال کنم؟
  • خیر، ارائه مدارک سجلی و تحصیلی بعد از قبولی در آزمون مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و تا پیش از آزمون، ارائه هیچ مدرکی لازم نیست.
 6. آیا این دانشگاه، دولتی است؟ هزینه تحصیل چقدر می باشد؟
  • این دانشگاه دولتی است و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه معارف اسلامی، رایگان است و هزینه ای از دانشجویان گرفته نمی شود.
 7. در خصوص مدت سنوات تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه معارف اسلامی توضیح دهید.
  • مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مدرسی معارف اسلامی و توسعه و تبلیغ فرهنگ دینی پنج ترم می باشد که شامل چهار ترم آموزشی و یک ترم تدوین پایان نامه می باشد.
 8. تعداد واحدهایی که در مقطع کارشناسی ارشد باید گذرانده شوند به چه صورت است؟
  • در رشته های مدرسی معارف اسلامی (پنج رشته) دانشجو ملزم است تعداد 24 واحد دروس پیش نیاز (جبرانی)، 12 واحد تخصصی، 16 واحد تخصصی اختیاری، 4 واحد پایان نامه را با نمره قبولی بگذراند. در رشته توسعه و تبلیغ فرهنگ دینی (هر سه گرایش) دانشجو ملزم است تعداد 24 واحد دروس پیش نیاز (جبرانی)، 14 واحد تخصصی، 12 واحد اصلی، 6 واحد پایان نامه را با نمره قبولی بگذراند. لازم به ذکر است نمره قبولی در هر درس در مقطع کارشناسی ارشد 12 می باشد.
 9. آیا حضور در کلاس های این دانشگاه الزامی است و یا می توان به صورت غیر حضوری و یا اینترنتی، این دوره را گذراند؟
  • حضور در کلیه کلاس های دانشگاه معارف اسلامی الزامی بوده و سقف مجاز غیبت، سه شانزدهم می باشد که در صورت عدم رعایت سقف مجاز، دانشجو از امتحان محروم خواهد شد و نمره صفر برای او منظور می شود. در حال حاضر تحصیل غیر حضوری، اینترنتی و مجازی در دانشگاه معارف اسلامی ممکن نمی باشد.
 10. آیا این دانشگاه غیر از قم دانشکده دیگری دارد؟
  • خیر، دانشگاه معارف اسلامی فقط در قم می باشد و در هیچ جای دیگر دانشکدهای ندارد.
 11. آیا ادامه تحصیل در رشته های این دانشگاه در مقطع دکتری وجود دارد؟
  • در خصوص رشته های مدرسی معارف اسلامی (پنج رشته) عیناً در مقطع دکتری هم ادامه تحصیل ممکن است، اما در خصوص رشته توسعه و تبلیغ فرهنگ دینی، در حال حاضر مقطع دکتری برای این رشته تعریف نشده، هر چند ادامه تحصیل در رشته های مرتبط با این رشته در مقطع دکتری بلامانع است.
 12. آیا مدارک این دانشگاه، مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری است؟
  • بلی ، این دانشگاه یک دانشگاه دولتی است که تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد و کلیه مدارک آن از اعتبار وزارت علومی برخوردار است.
 13. آزمون ورودی کارشناسی ارشد تستی است یا تشریحی؟
  • این آزمون، تستی می باشد و نمره منفی نیز دارد و با نظارت سازمان سنجش برگزار می گردد.
 14. آیا کلاس ها به صورت جداگانه برگزار می شود؟
  • بله. کلاسهای خواهران و برادران به صورت کاملاً مجزا و جداگانه برگزار می گردد.
 15. آیا در صورت تحصیل در این دانشگاه، تضمینی برای تدریس در گروه های معارف اسلامی وجود دارد، همانطور که در دانشگاه های تربیت معلم، تضمین استخدام است؟
  • خیر؛ تحصیل در این دانشگاه به منزله استخدام به عنوان استاد یا عضو هیأت علمی نیست. لازم به ذکر است نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری متولی صدور مجوز تدریس جهت کلیه اساتید گروههای معارف اسلامی است و تحصیل در این دانشگاه و ارتباط با اساتید معارف، موجب تسهیل در امر تدریس در گروه های معارف اسلامی می باشد.